Christoph Schweizer & NORMAL GARDEN
(mezinárodní jazzový septet - kaleidoskop emocí, v němž každý najde svou pravdu)
Skupina Normal Garden hraje hudbu hlavní postavy projektu Christopha Schweizera podobnou rytmizovaným obrazům. Normal Garden je kaleidoskop emocí, v němž si každý najde svou pravdu.
Trombonista a skladatel Christoph Schweizer se narodil v roce 1968 ve švýcarském Bernu. V 17ti letech se začal jak pasivně, tak i aktivně zajímat především o raný jazz. Kromně Charlieho Parkerera jej ovlivnil např. i Jimmy Giuffre, "jehož tvorba mi jaksi podvědomě vnukla myšlenku, že může existovat taková věc, jako je ‘jazzová kompozice’", vyjadřuje se Schweizer. Giuffreho dědictví lze do značné míry také vysledovat na albu ‘Explicit’, geniální odezvě na West Coast Cool, či v naprosto nepřeslechnutelném kontrapunktu vyskytujícím se v titulech ‘Sic’ a ‘Earnest’ CD Normal Garden.
Po několika následujících letech studií i vystupování na nejrůznějších místech rodného Švýcarska odchází v létě 1991 do Severní Ameriky a většinu svého času tráví v New Yorku, kde studuje s takovými trmbonisty jako jsou Conrad Herwig či David Tailor, z nichž však žádný jej neovlivní natolik, aby se zaměřil pouze na jeden styl. Zde také vystupuje mimo jiné se soubory Mingus Big Band či Maria Schneider Jazz Orchestra. Na jaře 1993 začíná komponovat pro formaci Normal Garden a s tímto bandem také vystupuje v sedmi zemích střední a východní Evropy stejně jako jako v New Yorku. Vysoce kohezní materiál stejnojmenného alba podobný rytmizovaným obrazům, pocházející z roku 1995 (Christopher Kase - tubka/křídlovka, Michael Karn - sax/tenorsax, Christoph Schweizer - trombon, Ethan Iverson - klavír, Johannes Weidenmüller - bass, Tom Rainey - bicí, Michael Philip Mossman - trubka na 1. a 2. titulu), vypracovává během devíti měsíců (další nahrávka se připravuje k vydání). Kromě toho vede kvartet Full Circle Rainbow, s nímž podniká četná evropská turné a navštěvuje římský festival ‘Villa Celimontana 2000’. Dalším dimenzím současné hudby se věnuje ve vlastním kvintetu 5SLX7, který je kritikou považován za ‘jednu z nejzajímavějších záležitostí současného jazzu’.
 
Dave Binney (tenorsax) - elegantní avantgardista a velmi aktivní člen newyorkské scény. Jako skvělý sideman působil se skupinami Drewa Gresse, Uri Cainea a Milese Evanse. Spolupracoval i Arethou Franklin a Jamiroquai.
 
Jacob Sacks - mladý, nevázaný a talentovaný pianista, jenž nedávno ukončil studium na Manhattanské hudební škole, patří mezi energické moderní improvizátory publikem velice oblíbené. Je svobodný i v nejnáročnějších hudebních situacích. V roce 1999 se v soutěži Thelonia Monka umístil jako třetí. Vystupuje také se Stevem Slaglem a souborem Mingus Big Band.
 
Hans Glawisching - precizní basista, původem rakušan, vystudoval hru na housle avšak od 80tých let se věnuje kontrabasu a elektrické base. Rovněž studoval v Berklee a na Manhattanské hudební škole. Spolupracuje se známými jazzmany jako jsou Clark Terry, Dave Liebman, Maynard Ferguson, Joe Locke, David Sanchez a pod. Podílel se na řadě nahrávek.
 
Dan Weiss - mladý a talentovaný bubeník, jenž svou nápaditostí a elánem spolehlivě rozehřeje každé prostředí. Absolvoval Manhattanskou hudební školu a kromě bicích ovládá také hru na indické bubny ‘tabla’.