DUZY & SKOLIAS DUO
(polsko-řecké jazzové duo)
Styl tohoto souboru nelze zařadit do konkrétní hudební kategorie. Je to syntéza různých směrů. Nejdůležitější je však inspirace folklórem, různorodá rytmika a barevnost. V hudbě dua najdeme bluesové nálady, balady, vokální soulový výraz, to vše podepřené rytmickým pulzováním trombonu.
V nejnovějším projektu dua Jorgos Skolias - Bronislaw Duży se setkáme s naprosto nepravděpodobnou hudbou. Těžko lze hovořit o určitém stylu, vlivech nebo konkrétním žánrovém profilu. Je to hudba otevřená jak formálně, tak i koncepcí, nezná žádná omezení, je plná spontánnosti a volné improvizace...
První minuty na CD ‘Do It’ okamžitě upoutají inspirací etnickou hudbou, zemitým, téměř původním folklórem, který se stává východiskem pro další rozmanité, leč především improvizační postupy.

...tahle hudba v jádru věci znamená objevování ani ne tak pro hudebníky, jako pro posluchače. Tento druh muziky se u nás moc nenahrává. Tím spíše je třeba se s ním seznámit. Stojí to za to.
Andrzej Winiszewski - Jazz Forum 3/99 (recenze)

 
Jerzy ‘Jorgos’ Skolias (nar. 1950) - soulový a bluesový zpěvák řeckého původu, jenž se však věnuje i žánru označovaném jako ethno music. Debutoval na počátku 70tých let ve Wroclawi a v průběhu své pěvecké kariéry působil jak s jazzovými, tak i rockovými skupinami (např.: Nurt, Hej, Spisek Sześciu, Krzak, W. Szczurek, Young Power atd.). Od roku 1985 realizuje umělecký akustický projekt ‘Zulu’ zaměřený na jedinečné zvukové hodnoty lidského hlasu, v němž figurují jen akustické nástroje. Nahrává i koncertuje s nejrůznějšími duety (Artur Dutkiewicz - klavír, Zbigniew Wegehaupt - bass, B. Duży - trombon, Piotr Rodowicz - bass) a vede také i vlastní soubor. Je jedním z nejvýraznějších polských vokalistů oceňovaných především jazzovou a rythm'n'bluesovou scénou. Podílel se na nahrávkách formací Krzak, Basspace (3 alba), Free Cooperation, Green Revolution, Ossian, Pick Up, Tie Break či Young Power a mezi jeho autorské snímky patří například alba Zulu (v duetu s R. Nowakowskim - conga) a Do it (Jerzy ‘Jorgos’ Skolias). Zúčastnil se mnohých domácích i zahraničních festivalů (Jazz Jamboree, Jazz nad Odra, Jarocin, Jazz Juniors, Solo Duo Trio, Rawa Blues, ve Švédsku, Belgii či Berlíně).
 
Bronislaw Duży - vitěz soutěže o nejlepšího trombonistu pořádané časopisem Jazz Forum. Absolvoval Hudební akademii v Katovicích, kde dodnes vyučuje v oboru jazzu a zábavné hudby ve třídě zaměřené na trombon. Působí jako instrumentalista, aranžér a skladatel. Na jazzové scéně se pohybuje již více než 15 let. Od roku 1987 se v kategorii trombonu objevuje na předních místech ankety ‘Jazz Top’, rovněž pořádané časopisem Jazz Forum. Spolupracoval se soubory Sejsa 80, Free Cooperation, Pick Up, Twinkle Brothers, Irek Dudek Blues Band, Symfonic Blues, Young Power nebo Priest and Big Cork. Často kooperuje s Bogdanem Preczem (Bogdan Precz - LP Grudusko, 1996; Bogdan Precz Acco-lab - LP For Daniel, 1994), Krzysztofem Popekem (Young Power, Bower Brothers) či Jerzym ‘Jorgosem’ Skoliasem. Zúčastnil se četných domácích i zahraničních festivalů (Molde - Norsko, Stockholm, Oslo, Petrohrad, Riga, Novosibirsk, Graz, Vídeň či Luxemburg).