NAJ PONK TRIO
(Česká republika)
je akustickým jazzovým triem, které Česká jazzová společnost v roce 1998 vyhlásila jako ‘Skupinu roku’. Sestava: Jan ‘Najponk’ Knop - piáno, Robert Balzar - bass, Martin Šulc - bicí. Jan ‘Najponk’ Knop se narodil v roce 1972 v Gorlovce na Ukrajině, avšak o d svých 5ti let žije v České republice (respektive někdejším Československu). V 9ti letech zahájil studium hry na klavír na Státní konzervatoři v Praze. Jeho umělecká kariéra se od roku 1990 vyvíjela následovně:
1990 - založení vlastního tria
1991 - založení ansámblu ‘NAJPONK Q
1992 - figuruje na CD albu ‘Jazz Face’ (Arta Records)
1993 - hostuje ve skupině Janusze Muniaka v polském Krakově
1994 - objevuje se v sestavě bandu George Mraz Trio (Praha)
1995 - získává první cenu v Mezinárodní soutěži jazzových pianistů v Ostravě, s formací ‘NAJPONK Q’ natáčí pro Český rozhlas (Thelonious Monk), hostuje v prestižním berlínském jazzovém klubu ‘A Trane
1996 - jeho sólový projekt je zahrnut do ‘Koncertů tří klavíristů’ v Praze (společně s Joachimem Khunem a Azizou Mustafem Zadehem - organizuje agentura
P&J Music)
1997 - pro Český rozhlas dokončuje projekt ‘Tribute To Thelonious Monk
1997 - vystupuje na festivalu Soros Inter Jazz '97 v ruském Novosibirsku
"Bezprostřední improvizátor, v jehož stylu se snoubí vitalita Oscara Petersona s excentrickou brilancí Theloniouse Monka a klasickými postupy Wyntona Kellyho či Reda Garlanda."
Siegfried Mortkowitz - týdeník Prague Post

Martin Šulc - absolvent konzervatoře, hráč č. 1 v anketě časopisu Akcent (1988), člen výkonného výboru České jazzové společnosti, stipendijní pobyt na Berklee College of Music (USA). V roce 1991 obdržel ocenění Fullbright Award (New York). Účinkoval na mnoha evropských jazzových festivalech - Leverkusen, Jazz nad Odrou, Vídeň, Lipsko, Debrecín ad.

...nejtalentovanější bubeník, kterého jsem v poslední době slyšel...
Miroslav Vitouš, Praha 1990

Josef Fečo - absolvent konzervatoře a jeden z nejtalentovanějších jazzových kontrabasistů nastupující jazzové generace, člen vítězného souboru soutěže ‘Junior Jazz 1999’. K jeho spoluhráčům patří taková jména jako E. Viklický, K. Růžička, Petr Zelenka, Jan Knop aj.