MARCUS CLIFFE
(* 9. 1. 1962 Leeds, Yorkshire) - baskytara

Od 9ti studoval piano a s baskytarou i kontrabasem začal na střední škole, po které nastoupil na Leeds College of Music, kde si jako pianista nejprve zvolil obor jazz a populární hudba, po roce ovšem přesedlal na basu. Školu úspěšně absolvoval v r. 1983 a takřka okamžitě přichází do lokálního bandu Brendan Croker & The 5 O’Clock Shadows. Na posledním z jejich 3 alb se též podílel Mark Knopfler, Eric Clapton a Tanita Tikaram. Následovala úspěšná deska i turné s formací Notting Hillbillies, kde kromě jiných figuroval i Mike Lindup z věhlasných Level 42. Během dalších let spolupracoval Marcus s řadou osobností a veličin jako mj. Tasmin Archer, Paul Young, Al Green, Jon Secada, Lulu, Steve Earl, Emmylou Harris, Daniel Lanois, Eternal, Fine Young Cannibals, Heather Small, Rosalie Deighton či Jimmy Nail.
 

Později se v kooperaci s britským elektronickým duem Tin Tin Out (Darren Stokes a Lindsay Edwards), zaměřeným především na tzv. dance music, věnoval míchání a zvukové režii při natčení četných výrazných individualit (Tina Turner, Sting, Mariah Carey…), snad největší hit, který kdy z této společné dílny vzešel (‘What I Am’), pochází z alba ‘Eleven to Fly’ přední anglické pop-zpěvačky a autorky Emmy ‘Baby Spice’ Buntonové, 2 listopadu 1999 se vyšplhal na 2. příčku britského žebříčku. Emma se také vedle Marcuse, Marka Knopflera, Briana Ferryho nebo Joolse Hollanda objevila na tributním albu nashvillské firmy Sun Records, kromě toho ale i na jednom ze singlů Roda Stewarta aj. V poslední době se Marcus věnuje zejména produkování - viz např. titul ‘Slow Fade’ uskupení Miracle Mile (Trevor Jones a Marcus Cliffe).

Brendan Croker & the Five O'Clock Shadows (Jive 1989)   Good Rockin' Tonight - Sun Records tribute album (Rhino/Wea 16. 10. 2001)