PETE SIERS
(* 23. 8. 1961 Saginaw, Michigan) - bicí

Neboť pochází z polsko-americké rodiny, byla vůbec první muzika, se kterou přišel Peter Siers do styku, právě polka. Již v 6ti letech začal studovat hru na klavír, velmi záhy, co v tomto vskutku raném věku zhlédl produkci armádního bigbandu, zaměřil ale svou pozornost na bicí a perkuse. Vojenský bubeník totiž mistrně točil paličkami. Hudební vzdělání získal na Aquinas College v michiganském Grand Rapids pod vedením význačných pedagogů (Dr. Bruce Early a Rupert Kettle). Jako člen souboru Aquinas College Jazz Ensemble obdržel několik ocenění, především jako vynikající sólista, ale i za výkony v rytmické sekci. V r. 1984 přichází do formace The John Shea Trio, pověstné zejména ustálenou orientací na hudbu klavírních velikánů. V r. 1988 se stěhuje do michiganského Ann Arbor, aby tu spolupracoval s uznávaným pianistou Eddiem Russem, což ho posléze přivedlo k natáčení s mnoha renomovanými muzikanty nejen detroitské jazzové scény.


Během tohoto období také soukromě studoval - např. u Adama Nussbauma, Jeffa Hamiltona, Toma Raineye či Kenny Wernera. Pete je též jeden z původních členů často oceňovaného ansámblu Paul Keller Orchestra, který se zabývá vyhledáváním originálů nepříliš známých klasických bigbandových materiálů všech period jazzové historie a jejich následnou realizací. Kromě toho ovšem nahrával i vystupoval s četnými věhlasnými kapelami a hudebníky (Bess Bonnier, Mr. B, kytarista Ray Kamalay a jeho Red Hot Peppers, The Easy Street Jazz Band, The Motor City Classic Jazz Band s Marcusem Belgravem, The Ron Brooks Trio, The Tad Weed Freedom Ensemble, The Ellen Rowe Quartet, James Dapogny a jeho Chicago Jazz Band, Lee Konitz, Sonny Fortune, Frank Morgan, Warren Vache, Jay McShann, Frank Foster, Mose Allison, Eddie Daniels, Mulgrew Miller, James Moody, Barry Harris, Doc Cheatham, Sir Roland Hanna, Marian McPartland, Benny Golson, David ‘Fathead’ Newman, Randy Johnston, Kristen Korb, Kenny Werner, Maria Muldaur atd.) V r. 1993 vyšlo u Columbia Rec. album ‘Black Butterfly’, kde figuruje společně s kytaristou Russellem Malonem, s nímž se také zúčastnil řady velkých jazzových festivalů vč. natolik proslulých jako např. JVC Jazz Festival v Newportu, Sunfest, Playboy Festival, The North Sea Jazz Fest v Holandsku či tureckého The Istanbul Festival. V r. 2005 účinkoval s klavíristou Johnny O'Nealem a basistou Rodneyem Whitakerem na mexickém The Jazz Cruise. Mezi jeho vlastní projekty pak mj. patří latin-jazzový kvintet Los Gatos prezentující též hudbu Cala Tjadera (jejich první CD ‘Cats Got Your Tongue’ vyšlo v r. 2001), The Pete Siers Quartet experimentující na poli kreativní improvizace či The Pete Siers Trio - klasická pianová sestava, v níž vedle basisty Paula Kellera jistou dobu fungoval J. O'Neal (CD album ‘Those Who Choose to Swing’ natočili v r. 1999 a ‘Those Who Choose to Swing - Vol. II’ vyšlo v r. 2004), později v této sestavě za piáno usedl Larry Fuller.

Bess Bonnier - Suite William - A Jazz Cantata (Noteworks 1. 1. 1998)   Ellen Rowe Quartet - Denali Pass (PKO Rec. 29. 1. 2005)