Blues Night - Blue Society & Roger Chapman & The Shortlist - Wiehler Jazztagen (2. 5. 2005)

 

JOHN LINGWOOD
- bicí

Bubeník, autor a producent John Lingwood, rodák z londýnského Wembley, začinal zejména pod vlivem Beatles, ale i ostatních kapel let 60tých a koncem této dekády definitivně přesedlal z oblíbeného fotbalu na muziku a s různými sestavami objížděl jak Spojené království, tak Evropu. Počátkem 70. let 20. stol. se přidal k worthingským blues-rockerům Steamhammer, s nimiž setrval 2 a půl roku. Posléze několikrát neúspěšně usiloval o zformování vlastního ansámblu a rovněž fungoval jako studiový hudebník.
V r. 1974 se připojil k projektu experimentujícího japonského skladatele, perkusionisty a klávesového hráče Stomu Yamashty - East Wind,

ale koncem téhož roku se už ocitá ve společnosti sussexkého zpěváka a songwritera Leo Sayera, jehož ovšem již r. 1975 opouští, opět se věnuje studiové práci a příležitostným angažmá v londýnských muzikálových orchestrech (Hair, Jesus Christ Superstar nebo The Rocky Horror Show). Během tohoto období ovšem vystupoval i natáčel např. s rhythm'n'blues-soulmanem Chrisem Farlowem, klávesistou Davem Greensladem (Colosseum, If, Thunderbirds atp.), blackpoolskou folkařkou Maddy Prior, famózním rock'n'rollovým potřeštěncem Arthurem Brownem, americkým pop-rhythm'n'bluesovým zpěvákem a skladatelem Brookem Bentonem atd. a znovu se bezvýsledně snažil ustavit vlastní band.
Na prahu r. 1979 vstoupil do legendární Manfred Mannovy jazz-rockové formace Earth Band, kde působil do r. 1986 a vyskytuje se na albech Chance (Bronze Records/Cohesion 10. 10. 1980), Somewhere in Afrika (Bronze/Cohesion 18. 2. 1983), Budapest Live (Bronze/Cohesion 17. 2. 1984), Criminal Tango (Virgin Records/Cohesion 13. 6. 1986) či Masque (Virgin/10 Records/Cohesion 16. 10. 1987). S Chapmanovými The Shortlist poprvé vystoupil v r. 1982 a post regulérního drummera tu takřka nepřetržitě zastává dodnes. Figuruje na titulech The Shadow Knows (Castle Music 1984), Under No Obligation (Polydor Records 1992) či živém 2albu In My Own Time (SPV 1999). Mimo to ale i operoval v uskupení Company of Snakes - jakési kombinaci blues-rockerů Bad Company a hardrockových Whitesnake (kterému šéfovali 2 whitesnakeři, middlesbroughský kytarista Micky Moody a jeho buckinghamský ‘bratr ve zbrani’ Bernie Marsden) a v rozmezí let 1998 - 2002 participoval na kompilovaném živém 2CD Here They Go Again (SPV GmbH 2001) a studiovém počinu Burst The Bubble (SPV GmbH 2002). Spolupracuje však také např. s rock-jazz-bluesovou zpěvačkou Elkie Brooks, Rogerem Watersem, zpěvákem a kytaristou Chrisem Thompsonem atd.

 

Anthony More - The Only Choice (Parlophone 1984)