CARL PALMER
(* 20. 3. 1950 Handsworth, Birmingham) - bicí

Legendární britský bubeník a perkusionista Carl Frederick Kendall Palmer je často označován jako jeden z nejlepších rockových hráčů všech dob, je známý z kapel The Crazy World of Arthur Brown, Atomic Rooster, Emerson, Lake & Palmer či Asia, spolupracoval též s Mikem Oldfieldem. Charakteristické je jeho agresivní bubnování a absolutní preciznost. Často používá atypický takt a rovněž neobvykle konfigurovanou baterii. K jeho inspiračním vzorům náleží např. Joe Morello nebo Buddy Rich, jejichž vliv lze v Carlově stylu rozpoznat i dnes. Byť proslul zejména jako skvělý instrumentalista nezřídka ohromující brilantními sóly - ‘The Sheriff’ na desce Trilogy (Rhino/Wea 6. 7. 1972) nebo ‘Tocatta’ - Brain Salad Surgery (Manticore Records 19. 11. 1973), prosadil se ovšem i jako úspěšný spoluautor a skladatel. . Pokud jde o působení v Brownově ansámblu, je třeba uvést na pravou míru, že sice zastával pozici ‘touring drummera’, nepodílel se však na albech, která natáčel Drachen Theaker, jehož panický strach z usednutí do letadla vyústil v naprostou neschopnost zúčastňovat se vzdálenějších zájezdů, tudíž se tak Carl stal víceméně regulérním členem.

střed jednoho z prvních albPo tomto poměrně krátkém intermezzu se spojil s Vincentem Cranem, aby spolu zformovali již zmíněné Atomic Rooster, s nimiž zaznamenal první desku (Atomic Rooster - 1970), bezprostředně po níž přichází do sestavy renomované superkapely Emerson, Lake & Palmer, kde setrval až do řekněme prvního rozpadu (kolem r. 1979), aby nakrátko zakotvil ve skupině PM - John Nitzinger (g, v), Barry Finnerty (g), Erik Scott (b), Todd Cochran (kb), C. Palmer (ds, pcs.), projekt ovšem opouští za účelem ustavení další supergroup - Asia ve spolupráci s někdejšími protagonisty Yes, King Crimson či Buggles. Později se Palmer a Keith Noel Emerson sešli znovu, tentokrát v ansámblu s lakonickým názvem 3 spolu s poměrně neznámým kytaristou, basistou a vokalistou Robertem Berrym, trio ovšem vydalo pouze 1 nepříliš úspěšný titul To the Power of Three (Geffen Gold Line Sp. 11. 8. 1998). K dalšímu setkání reformovaných EL&P dochází v r. 1992, což vede k počinům Black Moon (Victory Music 27. 6. 1992) nebo In the Hot Seat (Victory Music 27. 9. 1994), též ale několika DVDs a s tím souvisejí i následná turné. V r. 1998 se formace ‘opět definitivně rozpadá’ a Palmer spolu s Johnem Wettonem (ex-Asia) dávají dohromady kapelu Qango a nedlouho poté již vzniká Carl Palmer Band, kde figurují mladí muzikanti Paul Bielatowicz (kytara) a Stuart Clayton (bass), nicméně vychází antologie Do Ya Wanna Play, Carl? (Castle Music 9. 10. 2001), ale i ‘nová’ alba Working Live - Vol. 1 (Sanctuary 10. 2. 2004) a Working Live - Vol. 2 (Sanctuary 9. 11. 2004) atd. V současné době se též věnuje intenzivní instruktážní a pedagogické činnosti, a to jak v Británii, Evropě i Spojených státech, právě probíhá rozsáhlé turné s podtitulem Carl Palmer Band performing Pictures at an Exhibition by Mussorgsky a již brzo budouvyhlášeny bližší informace ohledně chystaného zájezdu originálního obsazení ansámblu Asia, který 25. výročí existence oslavil 2albem (i DVD) Fantasia: Live In Tokyo (Eagle Records 26. 6. 2007) a CD Phoenix (Frontiers Records/EMI America 11. 4. 2008)

Carl Palmer PM - (United States Of Distribution Ltd. 1998)Atomic Rooster - Devil's Answer (Hux 1995)Emerson, Lake & Palmer - Tarkus (Island/Cotillion/Rhino Records 14. 6. 1971)