Mina Agossi MINA AGOSSI (* 6. 1. 1972 Besançon) Mina Agossi - Voodoo Child

Podmanivá francouzsko-beninská jazz-bluesová diva vyrůstala v Bretani. Když se pokoušela studovat divadlo a později angličtinu se španělštinou, nabídl jí jakýsi místní saxofonista za spoluúčinkování 500 franků. Ačkoli do té doby neměla v tomto ohledu žádné zkušenosti, okamžitě se do vystupování zamilovala a rozhodla se pro zpěv. Těší se patronátu legendárního floridského saxofonisty Archie Sheppa (archieshepp.net), s nímž natočila album Red Eyes (Naïve 2011). ‘Na podiu připomíná bombu nachystanou k výbuchu a je jen otázka času, kdy se tak stane’, napsali ve francouzském tisku.
V srdci má Afriku, v hlavě jazz, v těle podivné rytmy a jmenuje se ‘Ta, co se narodila nohama napřed’. Tak se totiž v západoafrickém Beninu překládá jméno Agossi. Symbolem země, odkud pocházel už nežijící otec (matka je francouzskou profesorkou matematiky), je spirituální obřad Vodoun, převezený v otrokářských dobách na Haiti, kde se proměnil ve voodoo. A složité rytmy Vodoun se prolínají všemi beninskými, pořádně rozbubnovanými styly, z nichž Mina čerpá. Procestovala značnou část černého kontinentu: žila v Maroku, Pobřeží slonoviny a Nigeru. Pracovala po celé Evropě i v USA a světoběžnictví má tedy v krvi. Zeptáte-li se, co pro ni znamená jazz, odpoví jednoznačně: svobodu. Brání se řadit k jednomu žánru, nechce se ničím limitovat, odmítá konvence a jejím jazzem se prolíná Afrika, rock, soul a blues. Hlásí se k odkazu Billie Holiday, ale jedním dechem dodává, jak mocně ji ovlivnil Jimi Hendrix. K libůstkám patří i fantastické verze Cream, Beatles nebo Pink Floyd (Money) pravidelně zařazované na alba, jež začala nahrávat v pol. 90. l. 20. stol. Čím dál víc se uplatňuje i co autorka osobitých mnohovrstevnatých skladeb. Britský publicista John Eyles uvedl: ‘Neposloucháte blues vašich rodičů, není to dokonce ani běžný jazz, tohle je Mina Agossi!’ Její shows jsou plná energie a vášně. Imitace freejazzových saxofonových sól a scratching do mikrofonu používá jako další výrazové prostředky a míchá spoustu stylů, od hiphopu přes worldmusic a jazz až k blues a rocku. Dosud spolupracovala s mnoha významnými umělci - Adam Pierończyk (adampieronczyk.com), Spirit of Life Ensemble, Mukta (mukta-online.com), kytaristé Phil Reptil a Stéphane Guéry, perkusista a bubeník Philippe Combelle, ruský houslista Alexei Aigui ad.
Za 20 let má na kontě 11 alb, několik cen a stovky koncertů v klubech i na festivalech po celém světě. U nás se zastavila několikrát, například v Poličce (policka.org) nebo na Jazzinci v Trutnově (jazzinec.cz).

Mina Agossi - Fresh (Plus Loin Music 2014)Very Best of Jazz Divas CD (Wagram 2011)