www.osobnosti.sk

 

JURAJ BARTOŠ
(* 22. 8. 1967 Bratislava) - trubkaSmartMusic Studio - seminář - Juraj Bartoš - ukázka nácviku Hummelova trubkového koncertu

Jedna z nejvýraznějších osobností slovenské scény s vysokým kreditem i za hranicemi je vynikajícím křídlovkářem, kornetistou i aranžérem. Založil a v dnes i vede těleso Bratislava Hot Serenaders zaměřující se na americký jazz a hot dance music konce 20. a začátku 30. l. 20. stol. Věnuje se ale i hudbě klasické. Působil v Combu Petera Lipy (1986 - 90) a o něco později (1988 - 93) i kvarteta Emila Viklického, s nímž vystoupil na North Sea Jazz Festivalu (1990) v holandském Haagu a dalších festivalech v Rakousku, Německu, USA, Velké Británii, Izraeli či Švédsku a jako předkapela (i jam session partner) Dizzy Gillespieho v Praze (1990).

V období 1991 - 92 fungoval v modern-jazz ansámblu The Quartet vycházejícího ze syntézy jazzové historie, jenž významně pozdvihl a předstihl kvalitativní úroveň slovenského jazzu. Od r. 1992 vyvíjel koncertní aktivity i v oblasti evropské klasiky - sólově účinkoval se Slovenskou filharmonií, Státní filharmonií Košice, Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, Zlínskou filharmonií atp. R. 1993 prodělal turné po Holandsku a Německu s orchestrem Raye Charlese, kdy doprovázel zpěvačky Lizu Minnelli a Shirley Bassey. Na Bratislavských jazzových dnech (1993) se prezentoval jako leader uskupení českých a slovenských hudebníků Quintetu Juraje Bartoše. Členem formace Jazz Face Štěpána Markoviče byl v l. 1993 - 95 a v sestavě Orchestru Gustava Broma se nachází od r. 1996.

 

Juraj Griglák - Bass Friends - Music Fund (2000)