Chris Farlowe & Clem Clempson & Hamburg Blues Band - So Hard To Get Along With (HD) - Live 2009

 

DAVE ‘CLEM’ CLEMPSON
(* 5. 9. 1949 Tamworth, Staffordshire) - kytarový veteránDave Clempson - Valentine Suite

Kariéru započal David Clempson ve 2. pol. 60. let v instrumentálně prvotřídním tvrdém triu (typu Cream) poněkud kuriózního jména Bakerloo Blues Line (posléze jen BakerlooBakerloo - Last Blues), které se mj. 18. října 1968 zhostilo role předskokanů Led Zeppelin ve věhlasném londýnském Marquee Clubu (Wardour Street, Soho). Absolvovali společnou středo-anglickou šňůru 'Big Bear Ffolly' s birminghamskými experimentátory Locomotive a Tea & Symphony (kde Clempson rovněž působil) a pozdějšími Black Sabbath - Earth (vše pod záštitou labelu Big Bear zorganizoval manažer Jim Simpson). Po debutovém singlu u Harvest Records (tehdy jeden z 'progresivních' labelů EMI) 'Driving Backwards'/'Once Upon a Time' (HAR 5004) vydaném 11. 7. 1969 následovalo (v prosinci) 1 epomymní album a to bylo prakticky vše. Ještě r. 1969 se Clem spojil s Cozy Powellem a Dave Peggem.

Nabídce Jona Hisemana však nemohl odolat a už na podzim zamířil do Colossea, kam technikou dobře zapadl a vzešlo tak jedno z nejskvělejších alb rockové historie ‘Colosseum Live’!… nic lepšího už natočit nešlo. Po nesrovnalostech se Stevem Marriottem opustil Peter Frampton r. 1971 Humble Pie, kteří se nacházeli na vrcholu a nutně musel přijít adekvátní nástupce. Marriott tudíž Clema od Colossea odvedl (komerčně se ansámbl s Humble Pie nemohl srovnávat a tomu odpovídala i gáže), Hiseman se s vynikajícím hráčem rozloučil a Colosseum rozpustil. S novým příchozím se Humble Pie rozjeli ještě kreativněji. Vznikla superalba, mj. i ‘King Biscuit Flower Hour Presents: In Concert’ (1973) vydané pak (1995) na CD. V r. 1975 ale Dave odešel. Nějaký čas ‘brnkal’ u starých i nových přátel (Dick Heckstall - Smith, Chris Farlowe, Dave Greenslade aj.), pokoušel se založit soubor vlastní (např. Strange Brew s Powellem a Gregem Ridleyem) nebo někam vstoupit (u Deep Purple co náhradník za Ritchie Blackmora, k Tommy Bolinovi atd.) Na krátkou dobu si ho Marriott vypůjčil pro svůj band All Stars, chvíli koketoval s Davidem Byronem z Uriah Heep, ustavili nedlouho trvající Rough Diamond (po odchodu Byrona a hádce ohledně názvu, se pojmenovali Champion, nahráli stejnojmennou desku a v r. 1979 se rozešli… Hostoval také u rhythm & bluesových Snafu, kde nahradil Micky Moodyho, u Shortlist Rogera Chapmana u Cozy Powell & Friends či Kena Hensleye. Na přelomu 1980/81 podnikl Jack Bruce spolu s Davidem Sanciousem, Billy Cobhamem a Clempsonem rozsáhlý evropský zájezd, říjnové Rockpalastové show (1980) se zapsalo do dějin (v tomto obsazení se dochovalo i několik nahrávek, bohužel však zvuková kvalita zdaleka není optimální). Následovala vystoupení s Jonem Andersonem (ex-Yes) a k různým sessions i koncertům ho často zval Bruce. Jeho um ale uznávali i využívali též mnozí ostatní, např. Bob Dylan, Manfred Mann's Earth Band nebo Chris De Burgh. R. 1994 došlo k reunionu, obnovení Colossea mělo takový ohlas, že v r. 1994 opět vyrazili na turné. V létě 2003 se J. Hiseman, D. Heckstall - Smith, C. Farlowe, Mark Clarke, D. Greenslade a D. Clempson uchýlili do studia, chystali nový titul a připravovali se na podzimní tour (záznam Live Cologne 1994 vyšel r. 2003 na CD a DVD a lze jej vřele doporučit). Nicméně Clem vydělává převážně hudbou filmovou, kdo poslouchá soundtracky, začasto narazí na ‘Clema’ Clempsona - G. I. Jane, James Bond - Tomorrow Never Dies, Evita, Lawn Dogs… Ke spolupráci na romantické komedii Notting Hill (1999) ho dokonce vyzval Oscarový skladatel Trevor Jones.

 

King Biscuit Flower Hour: In Concert - Live (6. 5. 1973 Winterland Theater, San Francisco) - KBF (27. 2. 1996)  B. B. King & Friends: 80 - Geffen (13. 9. 2005)
Promotér:
Štěpán Suchochleb (Capricorn Promotion)