Jim McCarty - Yardbirds Drummer - hampshireský Basingstoke (2008) - jimmccarty.co.uk - Welcome to my website...

 

JIM McCARTY
(* 25 7. 1943 Liverpool) - bicíWelcome to the Yardbirds' "other side"!...

Věhlasný britský muzikant, skladatel a producent James Stanley McCarty se snad nejvíce proslavil s rhythm’n’blues-rockovou legendou The Yardbirds a prog-folk-rockery Renaissance, obě sestavy i spoluzakládal. Když mu byly 2 roky, rodina se přestěhovala do Londýna. Na Hamptonovo gymnázium chodil v okrajové čtvrti Richmond a jedním ze spolužáků byl také vůbec první basista Yardbirds - Paul Samwell-Smith. V červnu 1963 konstituovali - v sestavě Keith Relf (zpěv, harmonika)(Yardbirds/Renaissance) Keith Relf/Jim McCarty - Shining Where The Sun Has Been, Anthony ‘Top’ Topham (kytara), Chris Dreja (kytara), P. Samwell-Smith (baskytara, zpěv) a J. McCarty (bicí, zpěv) - nezapomenutelný ansámbl pionýrů a průkopníků zpětné vazby, zkreslení, obrácené ozvěny, posílené amplifikace atd. - vlastně první rockovou skupinu, co komplexně kladla důraz na party sólové kytary a experimentování.

(Termínem Yardbirds byla na americkém jihu označována drůbež - pobíhající po uzavřeném dvorku - slangově pak ‘vězni’ - česky bychom tedy asi řekli ‘Muklové’.) V neustále obměňovaných sestavách fungovali giganti jako Eric Clapton (1963 - 65), Jeff Beck (1965 - 66), Jimmy Page (1966) ad. Do historie se zapsali inovátorským propojením britského r&b a psychedelického rocku i četnými evergreeny - ‘For Your LoveThe Yardbirds - For Your Love, ‘Over, Under, Sideways, DownOver Under Sideways Down - Yardbirds (Page), ‘Heart Full of SoulThe Yardbirds - Heart Full of Soul - Live (1965) ap. Kromě toho JimPete Feenstra (www.feenstra.co.uk) interviews Jim McCarty of The Yardbirds and Colin Blunstone backstage at the Boom Boom Club Sunday the 8th July 2007, on the occasion of the 5th anniversary show of the club - PART 2 ale působil i v řadě dalších uskupení - např. Shoot (sólový zpěv); progresivisté Illusion (1973), kde zpíval, obsluhoval akustickou kytaru a perkuse; v klíčovém fenomenu britské new age - Stairway (1986); v příležitostné kapele ‘21. století se soudem let 60tých’ vysloužilých rockerů - British Invasion All-Stars či vlastních projektech Pilgrim nebo Jim McCarty BandWalking Thru The Backstreets - Jim McCarty Band - album 'Outside Woman Blues'. V 80. letech 20. stol. fungoval v jakémsi Yardbirds-reunionu Box of Frogs a má do značné míry i na svědomí současnou reinkarnaci legendy v r. 1992.Little Games 2009 (Yardbirds)

 

Live Yardbirds: Featuring Jimmy Page - Anderson Theatre - New York City (30. 3. 1968) - Epic (1. 5. 1971)  Jim McCarty - Out of the Dark - Higher Octane (7. 2. 1994)