Michal Žáček (*1974)  

Si studium na konzervatoři si zpestřoval návštěvami Letní jazzové dílny Karla Velebného ve Frýdlantu v Čechách. Po absolvování Ostravské konzervatoře se velmi rychle stal nejzaměstnanějším saxofonistou v regionu, kde se etabloval se svoji kapelou Gizd a jako sólista skupiny TUTU Borise Urbánka. Jeho melodický projev, improvizační invence a charismatické vystupování objevili po jazzových muzikantech i hudebníci za hranicemi tohoto žánru, a postupně ho pro pravidelnou spolupráci nebo pohostinská vystupování získali mj. Jarek Nohavica, Peter Lipa, Richard Müller, Jana Kirschner, kapely Buty, -123 minut ad.

Michal Žáček je vyhledávaným studiovým a koncertním hudebníkem, členem Ostravského rozhlasového orchestru, od roku 2010 firemní hráč Yamahy.

Se svou virtuozitou jako fenomenální saxofonista a hráč na dechové nástroje prosadil nejen v rodné České republice a na Slovensku, ale i v USA, Mexiku, Německu a Francii. Má svou vlastní skupinu The Gizd Q a jako pedagog působí na umělecké škole.

Jeho jméno najdeme na více jak 30 albumech známých interpretů jako například Peter Lipa, Jana Kirschner, Boris Urbánek, No name, Vlasta Redl... Koncertoval i s Ashley Slatterem, Tonyou Graves, kapelou Buty, Richardem Müllerem, Viktorem Baileym, Monikou Bagárovou a Jaromírem Nohavicou.

(převzato ze stránek kapely www.rhythmdesperados.com)