Reg Presley - The Troggs - Come On And Let It Show - Osterbeat 2005 - Delphi Showpalast (www.delphi-showpalast-hamburg.de) - Hamburg

 

REG PRESLEY
(* 12. 6. 1941 Andover, Hampshire)

Skladatel, textař, producent a zpěvák Reginald Maurice Ball je leaderem zásadního fenoménu britské rockové scény 60. let The Troggs původem z jihoanglického Andoveru. Vznikli v r. 1964 (nejprve se jmenovali The Troglodytes) a již r. 1965 podepsali smlouvu s manažerem hardrock-popových The Kinks, Larry Pagem, debutovali singlem Lost Girl. Snad nejvíc se proslavili hitem Wild Thing(www.dailymotion.com) The Troggs - Wild Thing (1966)" amerického autora Chipa Taylora (v anketě ‘nejproslulejších písní všech dob’ magazínu Rolling Stone se umístil se na 257. pozici), ovšem i řadou šlágrů ostatních. V březnu 1969 se na čas rozpadli a pustili se do individuálních projektů, Reg vydal sólový počin Lucinda Lee (7"). Ještě téhož roku se ale v částečně pozměněné sestavě dali dohromady a r. 1974 se na předchozí úspěchy (nepříliš zdárně) pokusili navázat - zejm. adaptací Good VibrationsThe Troggs - Good Vibrations (1975) (Beach Boys) a reggae aranží Wild Thing.

V září 1991 zplodili během týdne v Georgii - ve spolupráci s partou alernativních college-rockerů R.E.M. - album Athens Andover. The Troggs jsou označováni jako jedni z ústředních inspirátorů garážového rocku a punku, jejich vliv často zmiňují např. Iggy Pop ze Stooges nebo údajně vůbec první punková formace, newyorští The Ramones; michiganští psychedelicko-garážoví hard-rock’n’rolleři MC5 zařadili cover I Want YouThe Troggs - I Want You (pod názvem I Want You Right NowMC5 - I Want You Right Now) na legendární protopunkové živé LP Kick Out the Jams, pořízené v detroitském Grande Ballroomu (1969); Jimi Hendrix Experience prezentovali Wild ThingJimi Hendrix - Wild Thing - Monterey Pop Festival (18. 6. 1967) (video.google.com) na světoznámém Monterey Pop Festivalu (1967) s notoricky vyhlášenou introdukcí osobitě kombinující britskou a americkou hymnu, což Hendrix korunoval zapálením kytaryJimi Hendrix burning his guitar - Monterey Festival; Anyway That You Want MeThe Troggs - Any Way That You Want Me (1966) se r. 1990 stala prvním hitem anglických space-rockerů SpiritualizedSpiritualized - Anyway That You Want Me (později se objevila ve filmu Já a Ty a všichni ostatní); With a Girl Like YouThe Troggs - With A Girl Like You doprovází taneční sekvenci ve snímku Flirting z r. 1991 s Nicole Kidman a Noah Taylorem, s Presleyovou Love Is All AroundTroggs - Love Is All Around vystupovali v r. 1991 američtí R.E.M. (vyšla i na B-straně jejich singlu Radio Song a akustickou mutaci též uvedli v ‘MTV UnpluggedR.E.M. - Love Is All Around - Live (1991)) a po premiéře filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, kde se skladba rovněž vyskytuje, se s skotští soul-poppeři Wet Wet WetWet Wet Wet - Love Is All Around (original clip) po 15 týdnů drželi na první příčce britské hitparády a poněkud modifikovaná varianta se nachází v romantické veselohře Láska nebeská (2003). Pověstné pásky s hádkami ve studiu (známé jako ‘The Troggs TapesThe Infamous Troggs Tapes Megamix!), plné invektiv a klení (vše opepřeno Presleyovými nevybíravými komentáři), čile co ‘archeologický artefakt’ kolovaly napříč globálním undergroundem (prý se nelítostné interpersonální půtky dokonce staly impulsem ke scénám v komedii Roba Reinera This Is Spinal Tap, kde se muzikanti divoce dohadují), fragmenty dialogů nasamplovali chicagsko-kalifornští punkeři The Dwarves do cover verze Strange Movies (The Troggs).

 

The Troggs - From Nowhere... - Fontana (1966)   The Troggs - Cellophane - Page One (1967)
Promotér:
Štěpán Suchochleb (Capricorn Promotion)