Laco Tropp

 

LACO TROPP
(*15. 3. 1939 Košice) - bicíMoravian Gems 2009 (Praha) - Iva Bittová (housle, zpěv), Jiří Mráz (kontrabas), Emil Viklický (piano), Laco Tropp (bicí) - 4 mimořádné osobnosti a hudební legendy, které spojuje láska k moravskému folklóru

Jeden z nejlepších jazzových percussionistů začínal v amatérských dixielandových kapelách vystupujících na Slovensku, kde také krátce působil ve folklórním souboru Lúčnica jako tanečník. Od r. 1960 žije v Praze. Během vojenské služby se r. 1961 s kapelou zúčastnil ústředního kola Armádní soutěže umělecké tvořivosti, kde se seznámil s pražskými hudebníky (Hanuš Berka, Karel Svoboda ad.), později začal spolupracovat s Lacem Déczim. V r. 1962 získává angažmá v pražském tanečním orchestru Otakara Rendly a v l. 1963 - 64 je členem jazzového orchestru SHQ Karla Velebného a Jana Konopáska. Účinkoval s mnoha věhlasnými bandy: Reduta kvintet (1966 - L. Déczi - tr, Jan Hammer - kb, Miroslav Vitouš - db, L. Tropp - ds), Jan Hammer Trio, Rudolf Dašek Trio atd. Od r. 1966 se mj. též často vyskytoval v Mnichově (v l. 1966 - 68 člen norimberského sextetu Petera Herbolzheimera, se kterým absolvoval nahrávaní pro bavorský rozhlas), kde spolupracoval předními evropskými hudebníky a význačnými americkými sólisty - Benny Bailey, Booker Ervin, George Mraz, Jimmy Jackson, Mal Waldron (1967 - člen tria - resp. kvarteta - Malcolma Waldrona v mnichovském klubu Domicile). V r. 1968 spolupracuje na Décziho albu Pietoso (anglická verze vyšla pod názvem Laco Déczi & The Cellula Quintet Featuring Laco Tropp).

V l. 1969 - 70 natáčí s Ladislavem Gerhardtem LP Dobre sme sa oženili a v l. 1970 - 71 je angažován v pražském Činoherním klubu v souboru Petra Skoumala a působí v triu R. Daška. V r. 1971 se vrací na Slovensko a funguje v bratislavském kavárenském orchestru. V r. 1975 nastupuje do Orchestru Československé televize a r. 1977 založil vlastní trio, se kterým účinkoval v někdejší NDR. Účastnil se řady jazzových festivalů (Praha, Berlín, Paříž, Bled, Varšava aj.) a rovněž figuroval v nejednom TV pořadu. Koncertoval takřka po celé Evropě, ale i v Egyptě a Tunisu. Jeho expresivní instrumentální projevy lze zaslechnout na více než 12ti LP a CD. Po návratu do Prahy v r. 1991 střídavě vystupoval s ansámbly Karla Vejvody, Štěpána Markoviče a Emila Viklického, s jehož formací také absolvoval turné po Anglii a Walesu, festivaly v Belgii a Německu a v l. 1997 a 1999 se účastnil Pražského jara, kde band doprovázel vynikající americké sólisty - saxofonista Steve Lacy a avantgardní multiinstrumentalista Roscoe Mitchell. V březnu 1995 již působí v Emil Viklický Triu a rovněž v uskupení Zuzany Lapčíkové - Ad libitum - v souvislosti se zájezdem po Spojených státech (Washington D. C., New York).

 

Laco Deczi & The Cellula Quintet Featuring Laco Tropp: Pietoso - Supraphon (1969)